پروژه چیست ؟

پروژه فرصتی عالی برای سازمان‌ها و افراد است تا با اجرای تغییر در اهداف تجاری و غیرتجاری خود کارآمدتر باشند. پروژه‌ها به ما کمک می‌کنند تا تغییرات مطلوب را به‌صورت سازمان‌یافته و با کاهش احتمال شکست انجام دهیم.

تفاوت انواع دیگر کار (به‌عنوان‌مثال فرآیند، فعالیت، رویه) با پروژه چیست ؟

پروژه‌ها با انواع دیگر کار (به‌عنوان‌مثال فرآیند، فعالیت، رویه) متفاوت است. این تلاشی برای پیاده‌سازی تغییر مطلوب در یک محیط با روشی کنترل‌شده است. با استفاده از پروژه‌ها می‌توانیم فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی و اجرا کنیم.

به‌عنوان‌مثال: ساخت یک گاراژ، اجرای یک کمپین بازاریابی، ایجاد یک وب‌سایت، برگزاری یک جشن، رفتن به تعطیلات، فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، یا هر کار دیگری که ممکن است بخواهیم انجام دهیم.

یک پروژه یک تلاش موقت، منحصربه‌فرد و تدریجی است که برای تولید نوعی نتیجه مشهود یا نامشهود (یک محصول منحصربه‌فرد، خدمت، فایده، مزیت رقابتی و غیره) ایجادشده است.

پروژه معمولاً شامل یک سری فعالیت‌های مرتبط است که برای اجرا در طی مدت‌زمانی معین و در الزامات مشخص و محدودیت‌هایی مانند هزینه، کیفیت، عملکرد و سایر موارد برنامه‌ریزی شده‌اند.

تعریف استاندارد مدیریت پروژه PMBOK  از پروژه چیست ؟

پروژه یک تلاش موقتی است که برای ایجاد محصول، خدمت یا نتیجه منحصربه‌فرد انجام می‌شود.

A project is a temporary endeavor undertaken to create a unique product, service, or result

خصوصیات کلیدی پروژه ؟

هر پروژه‌ای را می‌توان با این خصوصیات مشخص کرد: موقتی ، تحویل دادنی منحصر به فرد ، تکامل تدریجی

منظور از موقتی بودن پروژه چیست ؟

 این ویژگی اصلی بدان معنی است که هر پروژه دارای یک شروع و یک پایان معین است. شروع زمان آغاز پروژه و ایجاد مفهومی آن است؛ و پایان زمانی است که تمام اهداف پروژه برآورده شود (یا مشخص شود که پروژه نمی‌تواند تکمیل شود و کنسل شود)

موقتی بودن پروژه‌ها به معنی کوتاه بودن مدت‌زمان آن‌ها نیست بلکه ماهیت موقتی پروژه‌ها نشان می‌دهد که پروژه‌ها دارای تاریخ شروع و پایان معین هستند.

معنای این تعریف از پروژه این است که پروژه‌ها متشکل از فعالیت‌هایی هستند که نمی‌توانند به‌طور نامحدود ادامه پیدا کنند و باید هدف مشخص داشته باشند.

لازم به یادآوری است که اصطلاح موقتی بودن در مورد محصول یا خدمتی که توسط پروژه تولید می‌شود صدق نمی‌کند. پروژه محدود است اما نتیجه آن ممکن است نامحدود باشد. به‌عنوان‌مثال پروژه ساخت یک بنای خاص دارای مدت‌زمان مشخص است درحالی‌که نتیجه آن ممکن است برای یک دوره نامحدود در زمان باشد.

منظور از تحویل دادنی منحصربه‌فرد پروژه چیست ؟

پروژه فعالیتی برای تحقق محصول، خدمت یا نتیجه منحصربه‌فرد است و بنابراین فعالیت‌هایی که برای انجام کارهای تکراری و روزمره انجام می‌شود را نمی‌توان پروژه در نظر گرفت.

پروژه فعالیتی برای ایجاد یک‌چیز منحصربه‌فرد است. البته بسیاری از ساختمان‌های اداری که ساخته‌شده‌اند از بسیاری جهات مشابه هستند اما تجهیزات و امکانات فردی هر کدام منحصربه‌فرد است.

منظور از تکامل تدریجی پروژه چیست ؟

 با پیشرفت یک پروژه و بررسی و بهبود مداوم ، امکان تهیه برنامه‌های دقیق‌تر و جامع‌تر فراهم می‌شود (نمونه برنامه زمانبندی پروژه ساختمانی). این ویژگی بدان معنی است که تکرارهای متوالی فرآیندهای برنامه‌ریزی منجر به ایجاد راه‌حل‌های مؤثرتر برای پیشرفت و توسعه پروژه‌ها می‌شود.

تکامل تدریجی یعنی پروژه به‌صورت مرحله‌ای و به‌تدریج پیشرفت می‌کند و تعریف پروژه در هر مرحله پالایش و بازبینی می‌شود.

این بدان معنی است که ابتدا یک پروژه به‌صورت مقدماتی تعریف‌شده و سپس با پیشرفت پروژه، این تعریف مجدداً موردبررسی قرار می‌گیرد و شفافیت بیشتری به محدوده پروژه و همچنین به فرضیات اساسی در مورد پروژه اضافه می‌شود.

برخی از نمونه‌های یک پروژه عبارت‌اند از:

  • ایجاد یک محصول یا خدمات جدید
  • ساخت یک ساختمان یا تأسیسات
  • نوسازی آشپزخانه
  • طراحی وسیله نقلیه جدید
  • به دست آوردن به یک سیستم داده جدید
  • سازمان‌دهی یک جلسه
  • پیاده‌سازی یک فرایند جدید کسب‌وکار

فازهای اصلی یک پروژه چیست ؟

فازهای یک پروژه چرخه حیات پروژه را تشکیل می‌دهد. برای مدیران پروژه مناسب است که پروژه را با هدف کنترل پروژه و نظارت بهتر به فازها تقسیم کنند. هر مایلستون در انتهای هر فاز برای تکمیل پیگیری می‌گردد.

فازهای اصلی یک پروژه به نوع پروژه‌ای که در حال انجام است بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، یک پروژه نرم‌افزاری ممکن است فازهای الزامات، طراحی، ساخت، آزمایش و پیاده‌سازی را داشته باشد درحالی‌که یک پروژه ساخت مترو یا یک ساختمان ممکن است برای هر فاز نام‌های مختلفی داشته باشد.

بنابراین، نام‌گذاری فازهای یک پروژه بستگی به نوع تحویل دادنی‌هایی دارد که در هر مرحله انجام می‌شود.

هدف از هر فاز پروژه چیست ؟

هدف از هر فاز از پروژه مجموعه‌ای از تحویل دادنی‌ها است که قبل از شروع پروژه موردتوافق قرار می‌گیرد.

به‌عنوان‌مثال، در یک پروژه نرم‌افزاری، فاز الزامات با هدف تولید اسناد الزامات و فاز طراحی با هدف تولید اسناد طراحی می‌باشد. فاز ساخت کدهای تکمیل‌شده را ارائه می‌دهد و فاز آزمایش در مورد آزمایش کامل تحویل دادنی‌ها است.

هر فاز از پروژه با یک مایلستون خاص همراه است و مجموعه‌ای از تحویل دادنی‌ها که انتظار می‌رود در هر فاز ارائه شود جهت انطباق و تکمیل، نظارت و پیگیری می‌شود.

تفاوت عملیات با پروژه چیست ؟

نمونه‌هایی از پروژه‌ها در مقایسه با عملیات

مثال پروژه راه‌آهن – کراس ریل

کراس ریل راه‌آهن جدیدی که برای سرعت بخشیدن به زمان سفر در اطراف لندن و جنوب شرقی طراحی شده است. راه‌آهن جدید «خط الیزابت» نامیده شده و سفر سریع‌تر و ساده‌تر در لندن را امکان‌پذیر خواهد کرد

what is a project

مثال عملیات راه‌آهن – ایستگاه‌های در حال بهره‌برداری، نگهداری خط

نتورک ریل مالک و بهره‌بردار راه‌آهن انگلیس است. بهره‌برداری روزانه از راه‌آهن به 9 مسیر تقسیم می‌شود که هر یک توسط یک مدیر بهره‌برداری از شبکه در منطقه خود هدایت می‌شود.

what is a project

پروژه – طراحی ماشین جدید

پروژه‌ها از چرخه حیات پیروی می‌کنند به‌این‌ترتیب که آن‌ها به‌صورت فازها یا در مورد پروژه‌های چابک به اسپرینت تقسیم می‌شوند. شرکت شودا هنگام طراحی یک خودروی مفهومی جدید، یک چرخه حیات پروژه 8 مرحله‌ای را دنبال می‌کند.

what is a project

آن‌ها با نقشه‌کشی و طراحی دیجیتال شروع می‌شوند، سپس یک مدل ساخته می‌شود و ویژگی‌های داخلی و خارجی با جزئیات طراحی می‌شود. چراغ، رنگ و مواد تصمیم‌گیری می‌شوند تا اینکه درنهایت خودرو مفهومی نهایی تولید شود. از فن‌آوری برش لبه برای تجسم اتومبیل نهایی استفاده‌شده است که به تیم شودا اجازه می‌دهد «در خودرو بنشیند» و ببیند که اجزا چگونه به نظر می‌رسند، چه احساس می‌کنند و چگونه باهم کار می‌کنند.

عملیات – خط تولید ساخت خودرو

اولین کارخانه اتومبیل‌سازی هوندا که در اواخر سال 1992 افتتاح شد، سالانه 150،000 اتومبیل در سال ازجمله CR-V، Civic 5 Door، Civic Tourer و Civic Type R. تولید می‌کند. این خط تولید بر اساس دو شیفت کار می‌کند و از هفت بخش جوش، رنگ، مونتاژ بدنه، تأمین مواد و کیفیت خودرو تشکیل‌شده است.

operation

تمرکز بر روی فرآیندهای قابل تکرار است که باهم کار می‌کنند تا محصول نهایی را تولید کنند و با استفاده از مواد ثابت و یک استاندارد کیفیت دقیق، با یک طراحی از پیش تعریف‌شده مطابقت دارد.

مدیریت پروژه‌ چیست ؟

مدیریت پروژه هنر برنامه‌ریزی، اجرا و کنترل پروژه به شکلی است که تحقق موفقیت‌آمیز نتیجه مطلوب را تضمین می‌کند. مدیریت پروژه به‌طور گسترده در سازمان‌ها به‌عنوان مجموعه‌ای از ابزارها برای دستیابی به اهداف استراتژیک مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مزایای کلیدی استفاده از مدیریت پروژه در محیط کسب‌وکار یک شرکت را می‌توان بدین‌صورت توضیح داد:

  • تسریع در بهبود و تقویت مدیریت شرکت از طریق اجرای ایده‌های مدیریت مشارکتی. پروژه‌ها به مشارکت کارکنان در تصمیم‌گیری کمک می‌کنند
  • اتخاذ رویکرد مهندسی سیستم که به مدیریت اثربخش ریسک‌ها کمک می‌کند
  • انجام تغییرات خاص که با استراتژی‌های شرکت مرتبط هستند

جمع‌بندی – یک پروژه چیست ….

به‌طور خلاصه یک پروژه چیزی منحصربه‌فرد برای مثال، یک محصول، یک خدمت یا یک نتیجه را ارائه می‌دهد.

ازآنجاکه پروژه‌ها منحصربه‌فرد هستند، آن‌ها با استفاده از استانداردهای تصدیق شده، مجموعه مهارت‌ها، فرآیندها و رویه‌ها مدیریت می‌شوند. این استانداردها ، فرآیندها و رویه ها توسط سازمان‌های اختصاص داده‌شده به حرفه مدیریت پروژه مانند PMI و APM ایجاد، پشتیبانی، بهبود و نگهداری می‌شوند.

آوریل 21, 2021

0 پاسخ به "پروژه چیست ؟"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مهندس محمد فلاح
دارای مدرک مدیریت پروژه حرفه ای PMP از PMI آمریکا

بیش از 14 سال سابقه حرفه ای در پروژه های عمرانی و صنعتی

تلفن تماس: 09398593789
ایمیل: fallah@projectyar.com

X