نرم افزار مدیریت پروژه

نرم افزار مدیریت پروژه به مدیران و تیم‌های پروژه کمک می‌کند تا نیازهای مشتری را تکمیل کنند و محدودیت‌های زمان، بودجه و محدوده را مدیریت کنند.

نرم افزارهای مدیریت پروژه در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیداکرده اند. این بدان معنی است که گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد. باوجود گزینه‌های بسیار زیاد، انتخاب ابزار مناسب می‌تواند گیج‌کننده باشد و افراد ممکن است ندانند از کجا شروع کنند. بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط در صنایع مختلف اکنون از نرم افزار مدیریت پروژه تحت وب (نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین) استفاده می‌کنند.

project management software

فهرست مطالب

  1. نرم افزار مدیریت پروژه چیست؟
  2. ویژگی‌ها و ابزارها در نرم افزار مدیریت پروژه
  3. انواع نرم افزار مدیریت پروژه
  4. نرم افزار مدیریت پروژه برای کسب‌وکارهای کوچک
  5. مهم‌ترین دلایل خرید نرم افزار مدیریت پروژه
  6. برترین نرم افزارهای مدیریت پروژه
  7. انتخاب یک نرم افزار مدیریت پروژه

نرم افزار مدیریت پروژه چیست؟

نرم افزار مدیریت پروژه به مدیران پروژه و تیم‌ها کمک می‌کند تا ضمن مدیریت منابع و هزینه‌ها، اهداف را به‌موقع برآورده سازند. عملکردها ممکن است شامل توزیع کارها، پیگیری زمان، بودجه‌بندی، برنامه‌ریزی منابع، همکاری تیمی و موارد دیگر باشد. افراد همچنین به نرم افزار مدیریت پروژه به‌عنوان نرم افزار مدیریت کار نگاه می‌کنند.

مدیریت پروژه‌ها طی یک دهه گذشته به‌طور فزاینده‌ای پیچیده شده است. این امر اغلب در پروژه‌های بزرگ (بخصوص پروژه‌های فناوری اطلاعات) منجر به افزایش بدهی، افزایش هزینه و نرخ پایین بازگشت سرمایه می‌شود.

متخصصان کسب‌وکار غالباً به یک سیستم مدیریت پروژه تکیه می‌کنند تا به آن‌ها کمک کند بر چندین پروژه نظارت کنند. به همین ترتیب، شرکت‌ها امروز با استفاده از نرم افزار ردیابی زمان با شناسایی تأخیرها که تاریخ تکمیل هر فاز از پروژه را پیش‌بینی می‌کند، می‌توانند ریسک‌ها را راحت‌تر مدیریت کنند.

در این راهنما، ما مقایسه جامع نرم افزارهای مدیریت پروژه را بر اساس ویژگی‌های مشترک ارائه خواهیم داد. ما همچنین در مورد این بحث خواهیم کرد که چگونه این نرم افزارها به کسب‌وکار شما کمک می‌کند تا از مزیت رقابتی برخوردار شوید.

ویژگی‌ها و ابزارهای موجود در نرم افزارهای مدیریت پروژه

نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین و آفلاین طیف وسیعی از پلتفرم‌ها را پوشش می‌دهد که عملکرد هرکدام از آن‌ها کمی متفاوت است. بسیار مهم است که نرم افزاری که شما انتخاب می‌کنید پروژه‌های شمارا آسان‌تر مدیریت کند و پیچیدگی‌های غیرضروری را اضافه نکند.

بیایید سه ستون اصلی مدیریت پروژه را موردبررسی قرار دهیم: برنامه‌ریزی، پیگیری و کار تیمی. برای هر بخش، ما بررسی خواهیم کرد که نرم افزار مدیریت پروژه (تحت وب و …) چه کمکی می‌تواند بکند و محبوب‌ترین نرم افزارهای مدیریت پروژه موجود در بازار را فهرست می‌کنیم.

برنامه‌ریزی

ستون اول مدیریت پروژه برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شامل یافتن اعضای تیم با مهارت‌های مناسب و تعیین منابع موردنیاز پروژه است. پس از جمع‌آوری تیم پروژه و تعیین منابع موردنیاز، می‌توانید از یک سیستم مدیریت پروژه برای برنامه‌ریزی کارها، پیش‌بینی تاریخ اتمام و تخصیص منابع مناسب استفاده کنید.

زمانبندی

زمانبندی تاریخ اتمام کلیه آیتم‌ها در یک پروژه بزرگ به مدیران این امکان را می‌دهد تا یک جدول زمانبندی بسازند. نرم افزار مدیریت پروژه به مدیران و اعضای تیم کمک می‌کند تا با ایجاد لیست، تقویم و موارد دیگر، برنامه‌ها را تنظیم کنند.

هشدارهای خودکار هنگام نزدیک شدن به موعد مقرر یا هنگامی‌که یک کار با تأخیر مواجه شده است، اعضای تیم را مطلع می‌کنند. رابط‌های قوی‌تر شامل گزارش‌های خودکار است که نشان می‌دهد بر اساس کارهای تکمیل‌شده و باقیمانده چقدر تا تاریخ تکمیل پروژه باقی‌مانده است.

پیش‌بینی

پیش‌بینی معمولاً بر اساس داده‌های پروژه‌های قبلی است. پیش‌بینی می‌تواند در محاسبه ROI یک پروژه قبل از سرمایه‌گذاری ضروری باشد. پیش‌بینی، زمان صرف شده برای هر کار و همچنین منابع موردنیاز برای انجام هر کار را در نظر می‌گیرد. این نوع ابزارها همچنین می‌توانند به شما در پیش‌بینی ریسک‌ها و محدودیت‌های احتمالی کمک کنند.

تخصیص منابع

مشابه پیش‌بینی، ابزارهای تخصیص منابع به مدیران پروژه کمک می‌کند تا زمان، انرژی و مواد و مصالح سرمایه‌گذاری شده در کسب‌وکار را ببینند. کسب‌وکارها باید به‌سرعت منابع تخصیص‌یافته یک پروژه را مشاهده کرده و آن‌ها را در صورت نیاز تغییر دهند.

ورود و تنظیم منابع دقیق شرکت می‌تواند بسیار وقت‌گیر باشد، اما انجام این کار به مدیران پروژه اجازه می‌دهد تا تنگناها را پیش‌بینی کرده و منابع را به‌صورت مناسب تخصیص دهند.

پیگیری و مدیریت

حتی بهترین برنامه‌ریزی در طول چرخه عمر یک پروژه هم دارای تغییر خواهد بود. بهترین نرم افزار مدیریت پروژه نظارت و کنترل پروژه را فراهم می‌آورد.

ردیابی زمان

همان‌طور که از نام آن پیداست، نرم افزار ردیابی زمان مقدار زمانی را که هر یک از پروژه‌ها برای انجام کارهای خود صرف می‌کند، ردیابی می‌کند. نرم افزار ردیابی زمان همچنین بایگانی از داده‌های ارزشمند را ایجاد می‌کند که می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا تاریخ‌های اتمام کارها یا پروژه‌های مشابه را در آینده پیش‌بینی کنند. ردیابی زمان به‌خصوص در مدیریت تیمی از کارمندان از راه دور یا نیمه‌وقت بسیار مفید است. تصویر زیر رابط ردیابی زمان Wrike را نشان می‌دهد.

wrike software

مدیریت کارها

مدیریت کارها به واگذاری مسئولیت‌های مختلف به اعضای مختلف تیم پروژه اشاره دارد. این امکان که مشخص کند چه کسی در چه بخشی از پروژه مشارکت کرده است به مدیران اجازه می‌دهد تا مشکلات را بهتر شناسایی کرده و مطابق برنامه پیشرفت بروند.

درحالی‌که مفهوم مدیریت کار ساده است، این نرم افزار درواقع می‌تواند بسیار قوی باشد. در مورد پروژه‌های بزرگ و پیچیده که بخش‌های مختلفی دارند، کارها اغلب به‌هم‌پیوسته یا وابسته به یکدیگر هستند. برخی نرم افزارهای مدیریت پروژه قابلیت تخصیص وابستگی به فعالیت‌ها را دارند، این به مدیران کمک می‌کند تا تعیین کنند که کاهش بهره‌وری در کجا رخ داده و منابع لازم را برای رفع مشکل اختصاص دهد. وابستگی‌های کارها اغلب از طریق نمودارهای گانت مانند آنچه در زیر مشاهده می‌شود نشان داده شده است:

gantt chart

سایر ویژگی‌های متداول مدیریت کارها شامل یادداشت‌ها و برچسب‌ها است. افزودن یادداشت به یک کار کمک می‌کند تا تغییرات خاصی را در پروژه ردیابی کنید. اضافه کردن برچسب‌ها به کارها باعث می‌شود جستجو و فیلتر کردن آن‌ها از طریق پلتفرم جستجو آسان‌تر شوند.

تنظیمات مجوز

تنظیمات مجوز به مدیر پروژه اجازه می‌دهد تا تصمیم بگیرند چه کسی می‌تواند کارها یا بخش‌های مختلف نرم افزار را مشاهده کند، ویرایش کند یا تغییر دهد. بخش اصلی مدیریت یک پروژه به‌طور مؤثر بر کنترل دسترسی هر کاربر روی سیستم تکیه دارد. همچنین استفاده دقیق از مجوزها، به مدیران پروژه کمک می‌کند تا منابع احتمالی تغییرات غیرمجاز در کارها را ردیابی کنند.

بودجه و ردیابی هزینه

اگرچه نرم افزاری که بودجه پروژه‌ها را مدیریت می‌کند، در نسخه‌های مستقل عرضه می‌شود، برخی از نرم افزارهای مدیریت پروژه شامل عملکردهای بودجه‌بندی و همچنین ردیابی هزینه هستند. مشابه ردیابی زمان، ردیابی هزینه داده‌های ارزشمندی را ارائه می‌دهد که می‌تواند برای پیش‌بینی هزینه‌های پروژه آینده مورداستفاده قرار گیرد.

تحلیل و گزارش

کارکردهای تجزیه‌وتحلیل و گزارش دهی به مدیران پروژه اجازه می‌دهد تا داده‌ها را به روشی غیر از نمودارهای گانت مشاهده کنند. ابزارهای آنالیز می‌توانند معیارهای بهره‌وری را به روشی بصری ارائه دهند که فهم اطلاعات را آسان‌تر می‌کند. اگر یک کار خاص به منابع اضافی نیاز داشته باشد یا یک بخش خاص کندتر از سایر بخش‌ها پیشرفت می‌کند، ویژگی‌های آنالیز دقیق به مدیران پروژه کمک می‌کند تا اوضاع را اصلاح و یا بهبود دهند.

همکاری

هنگام اجرای پروژه‌ها، مرتبط کردن بخش‌های مختلف پروژه می‌تواند بزرگ‌ترین چالش باشد. ابزارهای همکاری بخش‌های مختلف را به هم مرتبط می‌کنند و کار گروهی تیم‌های مختلف را آسان‌تر می‌کنند. ویژگی‌های همکاری در بین نرم افزارهای مبتنی بر فضای ابری بیشتر از سایرین است.

اشتراک اسناد

به‌طورمعمول، ایمیل محبوب‌ترین روش برای به اشتراک گذاشتن اسناد بین تیم‌ها است. متأسفانه، این امر اغلب باعث ایجاد ارتباطات اضافی می‌شود زیرا چندین پیام در مورد همان موضوع ارسال می‌شود. همچنین ساختار اساسی ایمیل پیدا کردن اسناد را دشوار می‌کند.

online project-management-software

نرم افزاری که به اعضای تیم اجازه می‌دهد اسناد را به اشتراک بگذارند، می‌تواند بهره‌وری را بهبود بخشد و بازده را افزایش دهد. بسیاری از راه‌حل‌های مدیریت پروژه به کاربران امکان می‌دهند اسناد را در پروژه‌ها یا کارهای خاص بارگذاری کنند.

عمق چنین کار آیی از سادگی سامانه‌ای مانند Google Drive تا ابزارهای پیشرفته که شامل تمام اسناد مرتبط با یک پروژه هستند متفاوت است. برخی از نرم افزارها دارای سیستم پیام‌رسانی هستند که اعضای تیم می‌توانند از آن‌ها برای بحث درباره مسائل جاری یا برقراری ارتباط استفاده کنند.

مثال فروشنده: Mavenlink ممکن است بیشترین ابزارهای همکاری را از دیگر نرم افزارهای مدیریت پروژه ارائه دهد. می‌توانید فایل‌ها را در موضوعات بحث آپلود کنید و درخواست بازخورد درزمینهٔ طراحی را بدهید. ویژگی‌های اضافی مانند منشن @، درخواست‌ها، تأییدها و اعلان‌های ایمیل باعث می‌شود تا مشارکت آسان شود.

پیام داخلی

پیام‌رسان داخلی و ابزار جلسات ارتباطات بین اعضای تیم را تقویت می‌کند. این ویژگی‌ها در نسخه‌های مستقل عرضه می‌شوند، اما می‌توان در نرم افزارهای جامع نیز یافت.

انواع نرم افزار مدیریت پروژه

 نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین

بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط در صنایع مختلف اکنون از نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین استفاده می‌کنند. این نوع نرم افزار از فناوری مبتنی بر ابر استفاده می‌کند. امروزه این نرم افزارها کارکردها و ویژگی‌های خود را گسترش می‌دهند و این روند حتی فرایند انتخاب کاربر را پیچیده‌تر می‌کند.

نرم افزار مدیریت پروژه آفلاین

به‌طورمعمول در سرور خود شرکت مستقر است که در مرکز داده قرار دارد و توسط کارکنان IT شرکت اداره می‌شود. نمونه‌ای از نرم افزار مدیریت پروژه ثابت Microsoft project است.

انواع نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین

نرم افزار مدیریت پروژه ساده

یک نرم افزار ساده مدیریت پروژه ممکن است دارای ویژگی‌های کمتری باشد که عملکردهای اساسی را در برمی‌گیرد و ممکن است تمام آنچه موردنیاز استارتاپ ها یا کسب‌وکارهای کوچک و متوسط باشد را ارائه دهد. از ویژگی‌های موجود در این نوع نرم افزارها می‌توان به مدیریت کار، همکاری تیمی، یکپارچگی و مدیریت فایل‌ها اشاره کرد.

نرم افزار مدیریت پروژه جامع

یک نرم افزار جامع دارای ویژگی‌های بیشتری است که عملکردهای اصلی مدیریت پروژه مانند زمانبندی، مدیریت منابع و مدیریت مالی را علاوه بر سایر ویژگی‌های پیشرفته ارائه می‌دهد.

 استفاده از این نوع نرم افزارها گران‌تر است. بااین‌حال، تخمین‌های دقیق‌تر، کنترل بهتر روی وابستگی‌ها و ردیابی پیشرفت را ارائه می‌دهد. همچنین استفاده از آن پیچیده‌تر است و به کاربران با زمان بیشتری نیاز دارد. سازمان‌های بزرگ‌تر و تیم‌های پروژه به‌خصوص برای پروژه‌های پیچیده‌تر آن‌ها را ترجیح می‌دهند.

نرم افزار مدیریت پروژه برای کسب‌وکارهای کوچک

طبق مطالعه جدیدی که انجام‌شده است، حدود 46 درصد از کسب‌وکارهای کوچک هنوز از روش‌های دستی در سازمان‌دهی و پیگیری پروژه‌های خود استفاده می‌کنند. کسب‌وکارهای کوچک هنوز اکثریت اقتصاد را در مقایسه با شرکت‌های بزرگ در اختیار دارند. به‌عنوان‌مثال، فقط در آمریکا حدود 54 درصد از کل فروش کشور از کسب‌وکارهای کوچک حاصل می‌شود.

 بااین‌حال، مطالعه انجام‌شده از 385 کسب‌وکار کوچک نشان داد که اطلاعات جالبی درباره نوع نرم افزار مدیریت پروژه که کسب‌وکارهای کوچک به دنبال خرید آن هستند وجود دارد.

بر اساس این مطالعه، حدود 46 درصد از شرکت‌های کوچک هنوز در مدیریت پروژه‌های خود از انواع مختلفی از روش‌های دستی استفاده می‌کنند. برخی از این روش‌ها استفاده از قلم و کاغذ، ایمیل و صفحه گسترده است. صاحبان کسب‌وکار متوجه شده‌اند که این روش‌ها بیشتر مستعد خطا هستند، بنابراین اکنون به دنبال ابزارهای مدیریت پروژه برای جایگزینی این روش‌های قدیمی هستند. جالب است بدانید که حدود 9 درصد از پاسخ‌دهندگان نشان دادند که از نرم افزارهای غیر مدیریت پروژه استفاده می‌کنند، مانند نرم افزارهای حسابداری و اپلیکیشن های ردیابی زمان و …

بااین‌حال، این موارد آنچه این کسب‌وکارها به آن‌ها نیاز دارند ازجمله ارائه وضعیت کلی و گزارش‌های تحلیلی موردنیاز را برطرف نمی‌کند.

web based project-management-software

تمایل به نرم افزار مدیریت پروژه تحت وب

اکثر کسب‌وکارهای کوچک که مصاحبه شده‌اند، حدود 75 درصد، ترجیح خاصی در نحوه استقرار نرم افزار مدیریت پروژه موردنیاز ندارند. بااین‌حال، 25 درصد صریحاً تصمیم به استقرار نرم افزار مدیریت پروژه تحت وب داشتند. محبوبیت نرم افزار مدیریت پروژه تحت وب به‌ویژه در چند سال گذشته افزایش یافته است.

web based project management software

تمایل به نرم افزار مدیریت پروژه یکپارچه

نرم افزار مدیریت پروژه موجود به‌طورکلی می‌تواند به‌عنوان نرم افزار مستقل یا یکپارچه طبقه‌بندی شود. نرم افزار مستقل آن است که به‌عنوان‌مثال در یک‌چیز خاص مانند مدیریت کار تخصص دارد. نرم افزارهای مدیریت پروژه یکپارچه مجموعه‌ای از نرم افزارهای کاربردی ارائه می‌دهد که می‌تواند دارای دو یا چند کارکرد مانند مدیریت کار، نمودار گانت و ردیابی زمان به‌طور یکپارچه باشد.

حدود 88 درصد از خریداران ترجیح می‌دهند مجموعه‌ای یکپارچه را انتخاب کنند تا تعداد نرم افزارهای مختلف مورداستفاده برای مدیریت پروژه‌ها را به حداقل برساند.

integrated project-management-software
مهم‌ترین دلایل خرید

اغلب خریداران (حدود 98٪ از پاسخ‌دهندگان) نرم افزار مدیریت پروژه را می‌خواهند. یک نرم افزار ردیابی زمان با 66 درصد، در رتبه دوم قرار داشت. بااین‌حال، دلایلی که خریداران نرم افزار مدیریت پروژه می‌خواهند بسیار متنوع‌تر است.

حدود 41 درصد اظهار داشتند که بهبود کارایی و دقت چیزی است که به دنبال آن هستند. نزدیک به 32 درصد از خریداران به دنبال عملکردهای بیشتر هستند که ممکن است نشان‌دهنده این باشد که کسب‌وکارها از نرم افزارهای خود برای مدیریت پروژه‌ها پیشی گرفته‌اند.

buy project-management-software
خریداران بر اساس نقش آن‌ها در کسب‌وکار

این مطالعه همچنین خریداران را با نقشی که در کسب‌وکار خود دارند متمایز کرده است. نمودار نشان می‌دهد که حدود 43 درصد از خریداران به‌جای نقش مدیریت پروژه یا نقش فناوری اطلاعات، نقش رهبری کسب‌وکار را دارند. درواقع، مدیران ارشد، مدیران بخش، مدیران عامل و صاحبان کسب‌وکار علاقه‌مند به خرید نرم افزار مدیریت پروژه بودند. همچنین نمودار نشان می‌دهد که رتبه دوم خریداران مدیران پروژه هستند که 21 درصد است.

role of buyers
خریداران بر اساس اندازه شرکت، درآمد سالانه و صنعت

از 385 خریدار موردبررسی قرارگرفته، اکثریت 64 درصدی با حجم شرکت 1 تا 50 کارمند هستند. مشاغل با تعداد کارمندان کمتر می‌خواهند از راندمان بالاتری برخوردار باشند، بنابراین نرم افزار مدیریت پروژه تحت وب و یکپارچه گزینه‌ای ایده آل برای فراهم کردن مجموعه گسترده‌ای از عملکردها با سادگی و مقرون‌به‌صرفه بودن نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین است.

 گروه بعدی خریداران اندازه کارمندان 101 تا 500 رادارند که می‌تواند شرکتی را توصیف کند که رشد و توسعه را تجربه کرده است. ازنظر درآمد سالانه، 30 درصد از خریداران درآمد بین 1 تا 5 میلیون دلار را گزارش کردند. ازنظر صنعت، 21 درصد در بخش فناوری و 15 درصد هرکدام از بخش خدمات عمومی، صنعتی و بازاریابی / تبلیغات قرار دارند.

revenue in project management

برترین نرم افزارهای مدیریت پروژه

1.LiquidPlanner

بسیار مناسب برای پاسخگویی به نیازهای تیم‌های بزرگ. برای مشاغل و شرکت‌های بزرگ، LiquidPlanner ممکن است یکی از بهترین راه‌حل‌های مدیریت پروژه در بازار باشد. LiquidPlanner برای پروژه‌های بزرگ بسیار عالی است، زمان برآورد شده به‌روزرسانی می‌شود و مدیران پروژه همیشه می‌دانند که چه تعداد از منابع و کارمندان در اختیار دارند. پیاده‌سازی آن می‌تواند وقت‌گیر باشد. هزینه آن ممکن است برای شرکت‌های کوچک‌تر زیاد باشد، اما تیم‌های بزرگ‌تر آن را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری خوب حساب می‌کنند

2. Trello

مدیریت گردش کار را با سبک Kanban ساده می‌کند. کاربران می‌توانند کارت‌ها را برای به‌روزرسانی‌ها ببینند حتی اگر به آن‌ها اختصاص نیافته باشد.

Trello برای تیم‌هایی که باید کارهای خود را ردیابی کنند مفید است، اما سعی نکنید از آن مانند نرم افزار مدیریت پروژه سنتی استفاده کنید. نسخه رایگان این نرم افزار شامل بسیاری از ویژگی‌های است که ممکن است برای تیم‌های کوچک‌تر کافی باشد. هیچ ویژگی گزارش سازی وجود ندارد. فقدان ویژگی گزارش سازی به معنای مناسب بودن این نرم افزار برای پروژه‌های کوچک و کارهای جاری است.

3. Wrike

Wrike یک نرم افزار مدیریت پروژه تحت وب است که برای کسب‌وکارها در هر اندازه کار می‌کند. این نرم افزار به شما امکان می‌دهد تا از طریق اپلیکیشن تلفن همراه خود، زمان را ردیابی کرده و پروژه‌ها را مدیریت کنید. اگرچه این کمی گران‌تر از برخی رقبای خود است، Wrike یک انتخاب باکیفیت است که می‌تواند برای مواجهه با پروژه‌ها با هراندازه به شما کمک کند.

Wrike یک نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین است که از ویژگی‌های قدرتمند پیگیری، همکاری و گزارشگری برخوردار است. امکاناتی از قبیل فرم‌های درخواست پویا، نمودارهای گانت و داشبوردهای قابل تنظیم، به کاربران امکان می‌دهند تا فرایندهای خود را ساده‌سازی و خودکار سازی کنند. این نرم افزار کمک می‌کند کسب‌وکار شما کارآمد، رقابتی و بهره‌ور باشد.

 گردش کارهای شخصی‌سازی‌شده، فیلدها و ساختارهای فایل‌ها به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا در کاری که انجام می‌دهند انعطاف‌پذیر باشند. یکپارچگی این نرم افزار ازجمله برای CRM، پیام‌رسانی و حسابداری بسیار زیاد است.

4. Asana

دارای رابط کاربری خوب و بخش‌های رایگان است. برای مشاغل کوچک و متوسط، خوب است. این نرم افزار برنامه‌ریزی پروژه‌ها و پیگیری پیشرفت را آسان می‌کند و امکان ایجاد وابستگی بین کارها وجود دارد. این نرم افزار همچنین یک گزینه رایگان ارائه می‌دهد که 15 نفر می‌توانند از آن استفاده کنند.

5. Jira

جیرا یک نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین چابک است که توسط تیم‌های توسعه برای برنامه‌ریزی، ردیابی و انتشار نرم افزار استفاده می‌شود. این یک ابزار محبوب است که به‌طور خاص طراحی شده و مورداستفاده تیم‌های چابک است. این نرم افزار با ابزارهای زیادی یکپارچه می‌شود که تیم‌ها را قادر می‌سازد پروژه‌ها و محصولات خود مدیریت کنند.

جیرا به‌عنوان یک برنامه ردیابی مشکلات و موضوعات شروع شد، اما این نرم افزار اکنون در نسخه‌های مختلفی ازجمله Jira Core برای مدیریت پروژه عرضه می‌شود. کارها در Jira Core هنوز هم «موضوعات» خوانده می‌شوند و می‌توانید به‌راحتی از آن‌ها برای سازمان‌دهی پروژه‌ها، تعیین اولویت‌ها و موارد دیگر استفاده کنید. جیرا ویژگی‌های زیادی را ارائه نمی‌دهد، اما برای تیم‌های کوچک‌تر، به افزایش بهره‌وری کمک می‌کند.

6. Monday.com

Monday.com یک ابزار مدیریت پروژه است که به تیم‌ها کمک می‌کند. این یک ابزار ساده است که افراد را قادر می‌سازد تا کار را مدیریت کنند و مهلت‌های زمانی را برآورده کنند. تیم‌های مختلف در زمان‌های مختلف به موارد مختلفی احتیاج دارند، بنابراین انعطاف‌پذیری مهم است. هر نوع گردش کار یا فرآیند را مدیریت کنید و برای رفع هرگونه چالش از ساده تا سخت از این نرم افزار استفاده کنید. داشبورد خود را بسازید و سفارشی کنید تا یک دید کلی درباره کارهایتان داشته باشید.

7. Hub planner

با این نرم افزار می‌توانید دید کلان از منابع خود به دست آورید. این یک نرم افزار برنامه‌ریزی منابع، زمانبندی و تایم شیت است. منابع خود را در هر صنعتی می‌توانید برنامه‌ریزی کنید. ابزار نهایی برنامه‌ریزی منابع.

8. AceProject

AceProject یک نرم افزار مدیریت پروژه تحت وب است که به مدیریت پروژه‌ها از ابتدا تا انتها کمک می‌کند. این یک نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین کامل برای افراد، تیم‌ها و شرکت‌هایی است که باید کنترل گردش کارهای مهم خود را به دست گیرند.

AceProject با ویژگی‌های ردیابی زمان و هزینه خود، ابزارهایی را برای پروژه‌ها فراهم می‌کند که به‌موقع و در بودجه مصوب پروژه را به اتمام برسانند. واردکردن زمان، تقریباً خودکار، راحت و بسیار آسان است. کاربران به‌راحتی می‌توانند همه پروژه‌های خود با یک داشبورد پروژه که اطلاعات فوری را با نمودارها و جزئیات دارای کد رنگی ارائه می‌دهد، ببینند. با استفاده از نمودارهای گانت، آن‌ها می‌توانند پیچیدگی‌های یک پروژه و پیشرفت آن را مشاهده کنند تا بتوانند تصمیم‌های آگاهانه گرفته و اقدامات لازم را انجام دهند.

9. LetsBuild

نرم افزار مدیریت ساخت شگفت‌انگیز. این نرم افزار نمودار گانت را فراهم می‌کند. جایی که شما و تیم شما می‌توانید پروژه‌های ساختمانی را با دشواری‌های مختلفی به‌راحتی مدیریت کنید. شما در این نرم افزار به‌روزرسانی‌های فوری دریافت می‌کنید، گزارش مشکلات می‌دهید، اسناد و تصاویر را بارگذاری و به اشتراک می‌گذارید.

10. Buildertrend

Buildertrend نرم افزار برای سازندگان خانه، پیمانکاران و بازسازی‌کنندگان است و تمام ویژگی‌های موردنیاز شمارا در یک نرم افزار ارائه می‌دهد.

11. WorkflowMax

این یک نرم افزار مدیریت پروژه تحت وب جهت مدیریت شغلی و گردش کار است. این یک نرم افزار مدیریت پروژه است که دارای ابزاری برای رهبری، نقل‌قول، تایم شیت، مدیریت شغل و صورتحساب است.

12. BuildTools

BuildTools یک نرم افزار مدیریت پروژه تحت وب برای پروژه های ساخت و ساز است. این یک پلتفرم مدیریت ساخت‌وساز مدولار است که برای مدیریت فرآیندهای پشتیبان طراحی شده است.

13. Clarizen

راه‌حل‌های قابل تنظیم Clarizen چابکی را قادر می‌سازد؛ بنابراین می‌توانید کل چرخه کار خود را مدیریت کنید. اثربخشی را افزایش می‌دهد و از روش‌های مختلف توانمندسازی اجرا در سطح تیم و درعین‌حال سطح پورتفولیو را در سراسر شرکت فراهم می‌کند.

انتخاب یک نرم افزار مدیریت پروژه

برای یافتن نرم افزار مدیریت پروژه مناسب برای پروژه‌های شرکت خود می‌توانید از مشاوره ما استفاده کنید. برای مشاوره با ما تماس بگیرید.

نتیجه

هنگامی‌که شما برای پیاده‌سازی ابزاری مهم مانند نرم افزار مدیریت پروژه اقدام می‌کنید، همه خوشحال نمی‌شوند. کارمندان شما قبلاً به مجموعه‌ای از مراحل عادت کرده‌اند، بنابراین ایجاد هرگونه اختلال در این امر می‌تواند باعث ناراحتی شود؛ بنابراین، اطمینان حاصل کنید که شما یک رهبری قوی در تصمیم‌گیری برای معرفی نرم افزار دارید. این باعث افزایش اعتمادبه‌نفس کارمندان می‌شود و هرگونه اظهارنظر منفی از بین خواهد رفت.

تیم پیاده‌سازی باید بتواند در مورد نیاز به نرم افزار و چگونگی عملکرد تیم خود در تکمیل پروژه به کارمندان خود توضیح دهد. باوجود تلاش‌های سخت و خسته‌کننده شما برای متقاعد کردن تیم در مورد اهمیت ابزارهای مدیریت پروژه، ممکن است با یک یا دو عضو با مسائل متقاعدسازی روبرو شوید. در بیشتر موارد، چنین مشکلاتی طبیعی هستند و باید برطرف شوند. چنین وضعیتی باید با صبر و حوصله برخورد شود و نباید از نظرات آن‌ها کاملاً چشم‌پوشی کرد. با دقت به آن‌ها گوش فرا دهید تا نشان دهید عقیده آن‌ها نیز مهم است.

گروه‌های مختلف در صنعت مدیریت پروژه رشد مثبت را در سال‌های آتی پیش‌بینی می‌کنند. یک نرم افزار مدیریت پروژه ممکن است دارای ویژگی‌های کمتری باشد که عملکردهای اساسی را پوشش می‌دهد، اما این باعث نمی‌شود آن‌ها پایین باشند و درواقع ممکن است تمام آنچه توسط استارتاپ ها یا کسب‌وکارهای کوچک تا متوسط موردنیاز است داشته باشند.

مارس 7, 2024

0 پاسخ به "نرم افزار مدیریت پروژه"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مهندس محمد فلاح
دارای مدرک مدیریت پروژه حرفه ای PMP از PMI آمریکا

بیش از 14 سال سابقه حرفه ای در پروژه های عمرانی و صنعتی

تلفن تماس: 09398593789
ایمیل: fallah@projectyar.com

X